×
Lexikon

Avokádó


Típus
Kozmetikai hatóanyag
Morfológia, Növény leírása

Az avokádó (Persea americana) a babérfélék családjába tartozó, örökzöld, alacsonyan elágazó, terebélyes ágrendszerű, 10–20 m magas fa. Termése, amit aligátorkörtének is neveznek, körte alakú vagy gömbölyded. Hossza akár 30 cm is lehet és legfeljebb 15 cm széles. A héj zöld, vörösesbarna vagy feketés, fényes, sima, ráncos vagy érdes felületű, vékony bőrnemű. A világoszöld, fehér vagy sárgás terméshús vajhoz hasonló állagú, szagtalan és gyengén dióízű mind a héjtól, mind az 5–7 cm nagyságú, gömbölyded vagy tojás alakú, kemény, világos kőmagtól könnyen elválik. A gyümölcsök párosával csüngnek a fán, ezért aztékul ahuacatl, azaz ’herefa’ a neve, innen az avokádó név.

Származás, termőhely, lelőhely, előfordulás

Közép-Amerikában honos i. e. 5000 évvel már fogyasztották. A 18. század vége óta a trópusi, szubtrópusi és mediterrán vidékeken világszerte termesztik. A meleg égövi országokon kívül az avokádó piaci termékként csak néhány évtized óta népszerű. Európában is gyorsan nagy gazdasági jelentőségre tett szert. Fő termőhelyei az USA, Mexikó, a Karib-tengeri szigetek, Brazília, Indonézia, Új-Zéland, Izrael és Dél-Afrika.

Felhasznált növényi rész (drog)

Termés hidegen sajtolt olaja.

Hatás, Terápiás felhasználás

Tápláló, hidratáló, puhító hatása miatt bőrápolószerekben alkalmazzák.

Legfontosabb tartalmi és ható anyagok

Palmitin és sztearinsavak, linolénsavak.

Hatásmechanizmus bővebben

Könnyen felszívódik, a bőr mélyebb rétegeiben is hidratál, elősegíti a sejtek regenerálódását a magas linolénsav tartalma révén (F-vitamin). Simává teszi a bőrt.

Egészség

Blog