×
Lexikon

Cistus villosus (Illatos szuhar)


Típus
Gyógynövény
Morfológia, Növény leírása

Az illatos szuhar (Cistus Villosus) a rózsafélék osztályába (Rosodies), mályva félék rendjébe (Malvales), szuhar félék családjába ( Cistacea) tartozó növény. Feltűnően szép bozótos növény. 4,5-5 cm átmérőjű, dekoratív, rózsaszínű virágai széles körben kedveltek. Számos változata ismert. Többfajta illatos gyantát termelnek. Levelek hullámosak és mirigyszőrök található rajtuk.A zöld növény szárában, illetve az éretlen termés falában illatos tejnedv található, amely a levegőn egy aranyszínű, gumiszerű, rugalmas masszává, később gyantává szilárdul. Mint aphrodiziákum, kedvelt szer volt, elsősorban az arabok körében.

Származás, termőhely, lelőhely, előfordulás

Előfordulás mediterrán éghajlatú országokban: Görög, Spanyolország, Marokkó, Közel-Kelet, Kanári szigetek.

Felhasznált növényi rész (drog)

Herba, levél, gyanta.

Hatás, Terápiás felhasználás

Immunstimuláló, antimikróbás hatás, antioxidáns hatás, illatosító, parfüm alapanyag.

Legfontosabb tartalmi és ható anyagok

Polyfenolok, flavonoidok, polyszacharidok (arabinogalaktán), kávésav származék illóolaj.

Hatásmechanizmus bővebben

Védőfilmként bevonja a száj és torok nyálkahártyáját, így megakadályozza, hogy a kórokozók megtelepedjenek és kifejtsék károsító hatásukat. Ez a természetes védőburok fizikai védelmet nyújt, a kórokozók lepattannak róla. Nem alakulhat ki rezisztencia, és nem avatkozik be a szervezet biokémiai folyamataiba. A flavonoidok nyugtatják a gyulladt nyálkahártyát. A poliszacharidok és a kávésav származékok immunstimuláló tulajdonsága révén erősítik a szervezet védekező erejét. Illóolajának komponensei enyhe nyugtató-görcsoldó hatásúak.

Megjegyzés, érdekességek

A beszáradt nedvből nyerik a cistus incanus gyantát, amelyet ősidőktől fogva illatosítónak, parfümök alkotójaként használnak. A Mediterrániumban (Görögország, Portugália stb.) a virágzó növény frissen kisajtolt levét különböző fertőzésekben a szervezet erősítésére használták.A növény beszárított levelét és termését füstölőkben, ladanumként (nyugtató-fájdalom csillapítóként) alkalmazták. A nyers mézgából olajat készítettek, amelyet bélhurutban és vérhasban gyógyszerként sikeresen használtak.

Egészség

Blog