Fehérmályva

Típus
Gyógynövény
Morfológia, Növény leírása
Évelő növény. Gyökértörzséből fejlődnek az egyszerű vagy elágazó, 10-30 cm hosszú, kívül szürkés, belül fehér, 2-3 cm vastag gyökerek. Szára 80-120 cm magas, tövénél fásodó. A levelek szórt állásúak, 3-5 karéjosak, bársonyosan szőrösek. A virágok júliustól szeptemberig nyílnak, színük fehér vagy halvány rózsaszín. Termése 15-20 cikkekre tagozódó szőrözött korong résztermésből áll (ún. papsajt termés).
Származás, termőhely, lelőhely, előfordulásEurázsiai flóraelem, de Észak-Afrikában és Észak-Amerikában is él. Magyarországon honos, nedves területeken illetve szikeseken is megtalálható.
Felhasznált növényi rész (drog)gyökér, levél, virág
Hatás, Terápiás felhasználásLégzőszervek hurutos megbetegedéseiben, köhögéscsillapító.
Legfontosabb tartalmi és ható anyagokA gyökér poliszacharidokat, főleg galakturonramnánt tartalmaz. (A nyálkaanyag pentózokból, hexózokból és uronsavakból felépülő heteropoliszacharid.) Ezen kívül 30 % keményítőt, flavonoid glikozidokat, tannin vegyületeket és zsírosolajat tartalmaz. A levelek fő hatóanyaga szintén a nyálka és kis mennyiségű illóolaj.
Hatásmechanizmus bővebbenA fehérmályva bevonatképző és nyálkahártya nyugtató hatása mellett állatkísérletekben bizonyos immunstimuláló tulajdonságát is kimutatták. A mályva gyökerét és levelét a száj és a garat gyulladásos megbetegedései, valamint az utóbbiakhoz kapcsolódó száraz köhögés kezelésére használhatják.
Megjegyzés, érdekességekA népi gyógyászat a levelet bőrgyulladás borogatására használja, a friss, aprított levelet pedig rovarcsípés ellen. Egy Amerikában ma is népszerű édesség a mályvacukor, mely arról kapta a nevét, hogy régen az orvosi ziliz (fehér mályva) gyökeréből főzött sziruppal készítették. Ma ezt már zselatinnal helyettesítik.