×
Lexikon

Fekete áfonya


Típus
Gyógynövény
Morfológia, Növény leírása

A fekete áfonya (Vaccinium myrtillus) az hangafélék (Ericaceae) családjába tartozó gyümölcstermő növény. Termését és levelét a népi gyógyászat is felhasználja. A nyirkos, savanyú talajú erdőket kedvelő 20-40 cm magas cserje.

Származás, termőhely, lelőhely, előfordulás

Észak-Európából származik, ahol vadon, erdők szélén, lankásokon, középhegységekben él.

Felhasznált növényi rész (drog)

Leveles hajtás, érett termés.

Hatás, Terápiás felhasználás

Szél-, vizelethajtó, vese-, és hólyagbántalmak esetén. Retinaproblémák, látászavar.

Legfontosabb tartalmi és ható anyagok

A levél cseranyagokat, flavonoidokat, iridoidokat, króm és mangán vegyületeket tartalmaz. A termés katechin típusú cseranyagot, gyümölcssavakat, invert cukrot, antociánglikozidát, tartalmaz.

Hatásmechanizmus bővebben

A levélből készült tea jó szél- és vizelethajtó, megszünteti a bélrendszer hurutos megbetegedéseit. Segít vese- és hólyagbántalmak esetén is. A levélből előállított szereket külsőleg összehúzó szerként alkalmazzák. Belsőleg történő használatra időskori cukorbetegség esetén alkalmazható szakorvosi felügyelet mellett. A termésből szintén készítenek teát gyomor- és bélhurut, hasmenés kezelésére, de közkedvelt és ízletes a belőle előállított lekvár, szörp és bor is. Retinaproblémák, látászavarok esetén is felhasználást nyer. Terméséből "gyógypálinkát" is főznek, melyet szájüregi és fogínygyulladás esetén fogyasztanak. Baktériumölő hatással is rendelkezik.

Egészség

Blog