×
Lexikon

Feketenadálytő


Típus
Gyógynövény
Morfológia, Növény leírása

A feketenadálytő (Symphytum officinale) az érdeslevelűek (Boraginaceae) családjába tartozó gyógynövény. 30-50 cm is megnövő évelő növény. A szár alul dúsan elágazó serteszőrökkel borított. Színe lehet bíbor, kékeslila, rózsaszín, vagy fehér. Egész nyáron virágzik. Gyökerei 2, 5–3 cm átmérőjűek, mélyen helyezkednek el a talajban, nyálkás tapintásúak. A gyökereket tavasszal, vagy ősszel, leveleit virágzáskor kell gyűjteni és körültekintően szárítani.

Származás, termőhely, lelőhely, előfordulás

Előfordulás: Európa. Kedveli a kissé nyirkosabb, árnyékosabb területeket. Réteken, vizes gödrökben gyakran előfordul.

Felhasznált növényi rész (drog)

Gyökér (symphyti radix), levél (rizoma).

Hatás, Terápiás felhasználás

Nehezen gyógyuló sebek, zúzódások, törések, izomhúzódás, izületi bántalmak kezelésében, gyulladás és fájdalom enyhítésére. (Csak külsőleges használatra!)

Legfontosabb tartalmi és ható anyagok

Allantoin (0.8%), symphitin

Alkaloidok: pyrrolizin típusúak, -symphiton, symladin, echimidin stb.

Szénhidrátok: arabinos, glucuronsav, mannoz, ramnoz.

Tanninok: Pyrocathecol típusúak, triterpének (sitiosterol, stigmasteron, steroid-saponinok, Egyéb: allantoin, kávésavészterek, cholin, rosmarin és kovasav, litosprminek, karotinok.

Hatásmechanizmus bővebben

Sebgyógyulást elősegítő, gyulladás csillapító hatása mellett a gyulladáseredetű fájdalmakat is enyhíti. Csonttörésekben borogatás, kenőcs formájában, sok izületi reumatikus megbetegedésben fürdőként is felhasználták. Borogatásként segíti az eltört csontok összeforradását. Népgyógyászatban alkalmazták colitis és gyomor-, bél fekély esetén, vérzés csillapítónak összehúzó hatása miatt, illetve vérrög kialakulás ellen is. Magas pyrrolizin alkaloidjai erős májmérgek, ezért belsőleg tilos alkalmazni!

Megjegyzés, érdekességek

Friss levelét levélborogatásként, szárítottan, illetve ülőfürdő készítéséhez, gyökerét frissen és szárítva, de porrá őrölve is használhatjuk borogatásnak, tinktúra, esszencia, vagy kenőcs is készülhet belőle.

Egészség

Blog