×
Lexikon

Kakukkfű


Típus
Gyógynövény
Morfológia, Növény leírása

A kakukkfű (Thymus vulgaris) 20-50 cm-re megnövő, erősen fűszeres illatú évelő félcserje. Rizómás a gyökérzete, kissé szögletes szára földre terülő. A levelek keresztben átellenesek és száron ülők, oválisak vagy ár alakúak. A lilás, fehéres színű, illatos virágok álörvös fejecskéket alkotnak. Termése négyes makkocska.

Származás, termőhely, lelőhely, előfordulás

Dél-Európában, a Földközi-tenger mellékén őshonos. Nálunk termesztik. Rokonfajai (Pl.Thymus serpyllum) egész Európában, így nálunk is megtalálható (Mezei kakukkfű) a naposabb réteken, kaszálókon, erdőszéleken. Főleg a meszes talajt kedvelik.

Felhasznált növényi rész (drog)

virágos hajtás, illóolaj

Hatás, Terápiás felhasználás

Köhögés csillapítására, légutak tisztítására, nyákoldó, antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatása miatt. Simaizom görcsoldó. Emésztés elősegítésére. Enyhe szél- és vízhajtó.

Legfontosabb tartalmi és ható anyagok

illóolaj-tartalma 0.8-2.6%. Fő komponensei: Timol-cimol (30-50%), kámfor, karvakról, p-cimol1-2%. Flavonoidok: Thymonin, Cirsineol, egyéb: kávésav származékok, ursolsav, rozmarinsav, gyanta, szaponinok és csersavak.

Hatásmechanizmus bővebben

A kakukkfű illóolajai - a timol (40%) és a karvakrol (15%) tartalmú - erőteljesen baktériumölő, fertőtlenítő, emellett szélhajtó, görcsoldó hatású. A keserű- és cseranyagok élénkítőleg hatnak az emésztésre, mert fokozzák az emésztőnedvek termelődését. Timol tartalom miatt 3 évesnél fiatalabb gyerekeknél töményebb formában nem alkalmazható!

Egészség

Blog